Wycieczka do Gorlic

Opublikowano: piątek, 25 czerwiec 2021 Sylwia Żelazny

W dniu 16 czerwca 2021 r. uczniowie klasy VII c udali się na wycieczkę do Gorlic. Pierwszym punktem było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Regionalnego, gdzie uczniowie zostali zapoznani z historią regionu gorlickiego z okresu I i II wojny światowej. Ponadto przewodnik przybliżył postać Ignacego Łukasiewicza, jego osiągnięcia oraz rozwój przemysłu naftowego na terenie powiatu gorlickiego.

Następnym punktem wycieczki był spacer po Gorlicach, w trakcie którego uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca związane z historią Gorlic, m.in. Ratusz, Bazylikę Mniejszą, Dwór Karwacjanów, siedzibę gestapo – „Sklarczykówka”, dzielnicę żydowską – Plac Dworzysko, getto żydowskie, pomnik upamiętniający zagładę Żydów -  „Sidur Przechodniów” oraz pomnik „Smutne Twarze”. Uczestnicy wycieczki zapoznali się również z postaciami, które odegrały ważne role w historii miasta, wśród nich byli: Dersław Karwacjan, Ignacy Łukasiewicz, ksiądz Bronisław Świeykowski, Władysław Długosz oraz Wojciech Biechoński.

Na zakończenie wycieczki, uczniowie obejrzeli film „Black Beauty” w kinie Kolory.