Stara Baśń w Grybowie

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Kolejny wyjazdowy dzień na półkolonii zaprowadził nas 1 lipca do urokliwego miejsca. Zamek Stara Baśń w Grybowie to zbudowany niedawno prywatny zamek. Ubrane w starodawne stroje niewiasty oraz pan Kasztelan – właściciel zamku – przez 2 godziny nie tylko oprowadzali nas po zamku, ale snuli bardzo ciekawe opowieści. Niektórzy uczestnicy przebrani w stroje królowej, pazia, rycerzy, giermków, szpiegów – asystowali w tym wydarzeniu. Na początek wysłuchaliśmy fascynującej opowieści o najazdach tatarskich na nasze okolice. Królowa Elżbieta i jej ojciec dzielnie walczyli z najeźdzcami. Wsłuchiwaliśmy się z dźwięki dopływające z lochów pod zamkiem. W baszcie wysłuchaliśmy licznych wspomnień z wydarzeń związanych z Białą Damą. Niektórym naszym dzieciom pokazywała się ona przez kolejnych kilka dni. Potem wszyscy mogli przymierzyć kolczugę, włożyć piękne stroje, potrzymać autentyczne miecze, topory i inne oręże. Chętni oprócz kupienia sobie pamiątek mogli wybić własną monetę. Pobyt na zamku zwięczył prawdziwy turniej rycerski. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem. Po tych wrażeniach jedzenie bardzo nam smakowało.