Ogłoszenia

Obrazek - kredka

 

Brak  aktualnych ogłoszeń

 

Karpacka Troja – Trzcinica

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Na kolejną wakacyjną wyprawę wyruszyliśmy 29 czerwca do Trzcinicy. Zwiedzanie historycznej siedziby pierwszych Słowian rozpoczęliśmy od oglądania filmu, prezentującego historię osadnictwa w grodzie oraz prac archeologicznych. Później oglądaliśmy stałą ekspozycję pokazującą życie i historię grodu oraz wydobyte w czasie prac archeologicznych skarby. Oglądanie dawnych domów wprawiło w zadziwienie nasze dzieci. Jak można było w takich warunkach mieszkać? Bez ogrzewania, prądu, wody. A szczególnie bez komputera i Internetu!  Spacer po wałach i wejście na wieżę widokową zakończyło zwiedzanie. Oczywiście jeszcze zakup pamiątek: mieczy, toporów i korali. Później pojechaliśmy do znajomej restauracji w Jaśle. Na zmianę mieliśmy obiad i zwiedzanie Muzeum Lizaka. W dawnej wytwórni Liwocz poznaliśmy historię produkcji cukru – głównego składnika lizaków. Zapoznaliśmy się z dodatkami do wyrobów: barwniki, substancje zapachowe. Zobaczyliśmy maszyny do produkcji oraz największego lizaka w Polsce ważącego 101 kg. Na koniec każdy uczestnik mógł wyprodukować własnego lizaka i otrzymał pamiątkowy dyplom. Już wiemy skąd biorą się te słodkości.