Park Miniatur w Inwałdzie

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Kolejny piękny, wycieczkowy dzień. 8 lipca wyruszamy na naszą najdłuższą wakacyjną wycieczkę. Trzy autokary dzieci bez przeszkód dotarły do Inwałdu. Nasza grupa zwiedzanie rozpoczęła od spotkania z ziejącym ogniem smokiem. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała o historii tego miejsca zwanego Warownią oraz o strzegącym jej smoku. Mogliśmy zwiedzać domy na podzamczu oraz sam zamek. Podobnie jak w Grybowie został on zbudowany niedawno na wzór dawnych warowni. Małpi gaj z zabawami bardzo przyciągał najmłodszych.
Przez kilka następnych godzin poruszaliśmy się po całym świecie. Miniatury najbardziej sławnych budowli są bardzo piękne. Zdjęcia z Paryża, Watykany, Moskwy, Warszawy, Londynu, Egiptu, USA, Brazylii wędrowały do naszych Rodzin. Po obiedzie zajęliśmy się atrakcjami Parku. Diabelskie Koło, elektryczne autka, kolejki, dom strachu… Dzieci nie chciały jechać do domu. I pomyśleć, że następne wycieczki dopiero po wakacjach!

Stadnina Koni Huculskich w Regietowie

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Po kilkudniowej przerwie 7 lipca znów jedziemy na wycieczkę. Tym razem naszym celem są huculskie koniki w Regietowie. Ogromny upał trochę nam doskwierał, szczególnie w czasie przejazdu bryczkami. Każdy chętny uczestnik mógł dosiąść konika i przejechać rundkę w ujeżdżalni. Zostaliśmy oprowadzeni po całej Stadninie i Hotelu. Poznaliśmy historię tego miejsca.  Tradycyjnie sporo czasu poświeciliśmy na plac zabaw. Po obiedzie w Karczmie niespodzianka od Dyrekcji: lody i breloczki dla każdego. Będziemy miło wspominać ten dzień

Stara Baśń w Grybowie

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Kolejny wyjazdowy dzień na półkolonii zaprowadził nas 1 lipca do urokliwego miejsca. Zamek Stara Baśń w Grybowie to zbudowany niedawno prywatny zamek. Ubrane w starodawne stroje niewiasty oraz pan Kasztelan – właściciel zamku – przez 2 godziny nie tylko oprowadzali nas po zamku, ale snuli bardzo ciekawe opowieści. Niektórzy uczestnicy przebrani w stroje królowej, pazia, rycerzy, giermków, szpiegów – asystowali w tym wydarzeniu. Na początek wysłuchaliśmy fascynującej opowieści o najazdach tatarskich na nasze okolice. Królowa Elżbieta i jej ojciec dzielnie walczyli z najeźdzcami. Wsłuchiwaliśmy się z dźwięki dopływające z lochów pod zamkiem. W baszcie wysłuchaliśmy licznych wspomnień z wydarzeń związanych z Białą Damą. Niektórym naszym dzieciom pokazywała się ona przez kolejnych kilka dni. Potem wszyscy mogli przymierzyć kolczugę, włożyć piękne stroje, potrzymać autentyczne miecze, topory i inne oręże. Chętni oprócz kupienia sobie pamiątek mogli wybić własną monetę. Pobyt na zamku zwięczył prawdziwy turniej rycerski. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem. Po tych wrażeniach jedzenie bardzo nam smakowało.

Karpacka Troja – Trzcinica

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Na kolejną wakacyjną wyprawę wyruszyliśmy 29 czerwca do Trzcinicy. Zwiedzanie historycznej siedziby pierwszych Słowian rozpoczęliśmy od oglądania filmu, prezentującego historię osadnictwa w grodzie oraz prac archeologicznych. Później oglądaliśmy stałą ekspozycję pokazującą życie i historię grodu oraz wydobyte w czasie prac archeologicznych skarby. Oglądanie dawnych domów wprawiło w zadziwienie nasze dzieci. Jak można było w takich warunkach mieszkać? Bez ogrzewania, prądu, wody. A szczególnie bez komputera i Internetu!  Spacer po wałach i wejście na wieżę widokową zakończyło zwiedzanie. Oczywiście jeszcze zakup pamiątek: mieczy, toporów i korali. Później pojechaliśmy do znajomej restauracji w Jaśle. Na zmianę mieliśmy obiad i zwiedzanie Muzeum Lizaka. W dawnej wytwórni Liwocz poznaliśmy historię produkcji cukru – głównego składnika lizaków. Zapoznaliśmy się z dodatkami do wyrobów: barwniki, substancje zapachowe. Zobaczyliśmy maszyny do produkcji oraz największego lizaka w Polsce ważącego 101 kg. Na koniec każdy uczestnik mógł wyprodukować własnego lizaka i otrzymał pamiątkowy dyplom. Już wiemy skąd biorą się te słodkości.

Wycieczka do Krosna

Opublikowano: piątek, 16 lipiec 2021 Witold Bogdan

Wakacyjne wycieczki w ramach dziesięciodniowej półkolonii rozpoczęliśmy wyjazdem do Krosna – Miasta Szkła w dniu 28 czerwca. Zwiedzanie krośnieńskiej starówki to wielka atrakcja. Przepiękne kościoły, fragmenty murów obronnych, piękne kamienice w Rynku, wspaniałe piwnice (w części stanowiące miejsca ekspozycji wyrobów szklanych), makieta miasta średniowiecznego. Potem zwiedzaliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Na czterech poziomach oglądaliśmy pokaz wytopu szkła i produkcję szkolnej róży. Podziwialiśmy artystyczne możliwości zdobienia szkła. Malowanie, grawerowanie, szlifowanie, tworzenie witraży. Poznaliśmy rodzaje szkła, wspaniałą historię produkcji szkła w Krośnie, oglądaliśmy przepiękne rzeźby i wyroby szklane. Niektóre unikatowe serie produktów mają wspaniałą historię. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w jasielskiej restauracji.