LOWE - Prozdrowotne właściwości produktów pszczelich

Opublikowano: poniedziałek, 15 listopad 2021 J. Brach
 

W dniu 24 października 2021r. beneficjenci Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji odwiedzili gospodarstwo agroturystycznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Głównym celem wyjazdu był wykład edukacyjny na temat „Prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich”. Przy pięknej jesiennej pogodzie uczestnicy zwiedzili muzeum i skansen gdzie znajduje się wszystko co dotyczy historii pszczelarstwa i hodowli pszczół. Niezwykle wrażenie zrobiła wspaniała kolekcja zabytkowych uli: barcie, ule kłodowe, figuralne, słomiane kószki, a nawet ule afrykańskie. Prawdziwy raj dla każdego kto kocha sztukę i rzeźbę. Następnie w starej multimedialnej chacie, każdy mógł poczuć się jak członek rodziny pszczelej. Pośród dźwięków tysięcy pszczół uczestnicy zobaczyli nagrania z kamery zamontowanej w ulu pokazującej ciekawe momenty z życia pszczół: rodzącą się królowa matka czy żmudny proces powstawania miodu. Po obiedzie uczestnicy zostali zaproszeni na wykład na temat prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich z możliwością degustacji miodów pitnych. W gospodarstwie pozyskiwane są zarówno delikatne miody wiosenne, jak i późniejsze, niezwykle cenne, szlachetne miody lipowe i spadziowe, najwyższej jakości miody odmianowe, a także inne produkty pszczele: pyłek kwiatowy, wosk, propolis, mleczko pszczele oraz pierzga. Zakończeniem wycieczki były zakupy w miejscowym sklepiku, bogato wyposażanym w różne odmiany miodów i innych produktów pszczelich.

Działania LOWE są dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu POWER 2014-2020.

LOWE - Ziela Garść - warsztaty nr 4

Opublikowano: środa, 03 listopad 2021 J. Brach

Podczas ostatnich warsztatów kosmetyki naturalnej -- prowadzonych w ramach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Moszczenicy -- otuliłyśmy się kokosem od stóp do głów. Najpierw wykonałyśmy kokosowe kuleczki peelingujące w trzech odsłonach: pomarańczowej, cytrynowej i kakaowej. Wyglądały jak prawdziwe słodkości z najlepszej cukierni. Następnie powstał aloesowy krem z kocimordką, czyli bluszczykiem kurdybankiem. A na zakończenie spotkania wzmocniłyśmy się aloesowo-cytynowo-miodowym... szotem. Było smacznie, zdrowo i bardzo pozytywnie.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu.

Warsztaty kosmetyki naturalnej

Opublikowano: środa, 03 listopad 2021 J. Brach

Podczas drugich warsztatów kosmetyki naturalnej z Ziela Garść, prowadzonych w ramach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Moszczenicy, działy się cuda.

Z maceratu z liści poziomki wyczarowałyśmy pięknie pachnącą i cudnie wyglądającą odżywczą pomadkę, która może przywoływać skojarzenia z własnoręcznie przygotowywanymi przetworami z owoców zbieranych na leśnych polanach.

By upiększyć i odżywić nasze twarze, wykonałyśmy dwie maseczki do twarzy, których głównymi bohaterami byli krwawnik oraz mniszek lekarski. Tak, tak... zarówno Panie, jak i Ziela Garść wiedzą, co dobre.

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i do zobaczenia w przyszłym tygodniu.

Spotkania integracyjno-edukacyjne w LOWE

Opublikowano: wtorek, 02 listopad 2021 J. Brach
 

W dniach 8-9 października 2021 odbyły się spotkania integracyjno-edukacyjne Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Biblioteki w Moszczenicy w ramach Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia… odporność”.
W warsztatach prowadzonych przez Ziela Garść wzięły udział panie zainteresowane tematyką tworzenia naturalnych kosmetyków na bazie ziół i kwiatów.
A co robiliśmy podczas spotkań? Każda z pań samodzielnie wykonała krem aloesowy z maceratem z bluszczyku kurdybanka, wysłuchała także informacji na temat zasad obowiązujących przy tworzeniu maceratów ziołowych oraz miała możliwość poznania i wypożyczenia książek o tematyce zielarskiej, które są dostępne w bibliotekach.
Dużo radości uczestniczkom sprawił — również samodzielnie wykonany — kawowy peeling z ziołowym maceratem oraz olejkami eterycznymi.
Z niesamowitym zaangażowaniem uczestniczki spotkań wzięły udział w ziołowym konkursie , który polegał na rozpoznaniu dziesięciu suszonych ziół zebranych z moszczenickich pól i łąk. Panie wykorzystały prawie wszystkie swoje zmysły, aby móc udzielić prawidłowych odpowiedzi. Wykazały się znakomitą wiedzą zielarską, a pani Greta bezbłędnie odgadła wszystkie 10 ziół — jej szczególnie gratulujemy . Duże uznanie należy się również paniom Sabinie, Ewie i Sylwii, którym niewiele zabrakło, by zdobyć komplet punktów.
Jak wzmacniać układ immunologiczny przed zimą uczestniczki dowiedziały się, degustując syrop wykonany z miąższu aloesu, soku z cytryny i miodu.
Nie zabrakło również luźnej wymiany informacji na temat sposobów wykorzystania ziół do tworzenia uodparniających herbatek. Degustacji ziołowych herbat towarzyszyły oczywiście... ziołowe ciasta i ciasteczka.
Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali zestawienia publikacji książkowych o tematyce zielarskiej, dostępnych w bibliotekach, a także broszurkę od Ziela Garść systematyzującą wiedzę zdobytą podczas spotkań.

 

LOWE Moszczenica w Kalwarii Pacławskiej, Krasiczynie i Przemyślu.

Opublikowano: piątek, 22 październik 2021 W. Bogdan

Dzień 18 października uczestnicy projektu LOWE Moszczenica spędzili na wyjeździe integracyjno- edukacyjnym i pielgrzymkowym. Wyjazd zorganizowano we współpracy z Parafią w Moszczenicy. Na wzgórzu Kalwarii Pacławskiej podziwialiśmy piękne obiekty klasztoru franciszkanów pod wezwaniem Męki Pańskiej. Po klasztorze oprowadził nas ojciec franciszkanin opowiadając o pięknej historii tego miejsca i związkach z Kalwarią w Jerozolimie. W samo południe ksiądz Mariusz sprawował Mszę św. Podziwialiśmy również piękne widoki ze wzgórza, szczególnie w stronę Ukrainy.  Po obiedzie przejazd do Przemyśla i spotkanie z przewodniczką. Pani Maria pokazała nam wspaniałą panoramę Przemyśla ze wzgórza nad miastem. Zwiedziliśmy urokliwą Starówkę z kilkoma kościołami. Wszystkich urzekł swoim pięknem pałac w Krasiczynie. A w autokarze poćwiczyliśmy poznane w czerwcu wiadomości na temat wykorzystania głosu w piosenkach religijnych i ludowych.